Afery

Niebezpieczny składnik past Colgate? „Eksperci mają poważne wątpliwości”

Niebezpieczny składnik past Colgate? „Eksperci mają poważne wątpliwości”

fluor szkodziZapraszam do przeczytania artykułu z onetu autorstwa Pawła Strawińskiego o toksycznym dodatku do past Colgate – triklosanie. Ze wględu na ograniczenia w prawach autorskich, mogę wkleić jedynie 1/3 artykułu. Pod częścią tego artykułu, dam link do całości.

Oczywiście, w artykule tym nie podano całej prawdy, starano się przedstawić zagadnienie w miarę „miękko”. Media głównego nurtu nie mogą pisać całej prawdy szczególnie na temat produktów kartelu farmaceutycznego (leki i szczepionki) i chemicznego (kosmetyki i środki czystości). Gdyż to są ich główni reklamodawcy.

A jak wiadomo, korporacje medialne są powiązane i więzami finansowymi i personalnymi z korporacjami farmaceutycznymi i chemicznymi. Zaś gdyby nie reklamy korporacyjnych lekarstw, suplementów, kosmetyków i środków czystości. to te media nie zarobiłyby na swoje utrzymanie. W taki, finansowy sposób, dyscyplinuje się tych ujawniających za dużo.

Także bierzcie na poniższy artykuł pewną poprawkę, choć warto go przeczytać. Tego typu artykuły, choć demaskują tylko część prawdy, są pozytywnym novum w środkach masowego przekazu. Czyżby zdecydowano, że część wiedzy można ludziom już ujawnić?

Polecam lekturę artykułów o innym niezwykle toksycznym składniku większości past do zębów – fluorze:
Fluor: to cichy i skuteczny zabójca ludzkości
Fluor to trucizna, która niszczy Twój mózg!
Fluor prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu!
Dowody na szkodliwość Fluoru!
Fluor szkodzi!

Wstęp: Jarek Kefir

Proszę o rozpowszechnienie tego materiału!

__________________________________________________________

Toksyczny składnik past do zębów Colgate?

Czy przeciwgrzybiczny i bakteriobójczy triklosan powodował rozrost komórek rakowych i wywoływał zaburzenia hormonalne u zwierząt? Colgate odpiera zarzuty. Eksperci mają wątpliwości.

 

W lipcu 1997 roku w głównej siedzibie Colgate strzelały korki od szampana. Oto Food and Drug Administration (FDA), rządowa agencja USA dopuszczająca leki i kosmetyki do sprzedaży, zaakceptowała skład pasty Colgate Total. Udało się to po pięciu długich latach starań i dopiero przy czwartym podejściu. Rozgorączkowani marketingowcy Colgate reklamowali wtedy Total jako „najważniejszy przełom w domowej higienie jamy ustnej od czasu wprowadzenia fluorków”. Zgodę wydano na podstawie dokumentacji toksykologicznej, w tym badań na szczurach i myszach, którą dostarczył sam koncern. Nikt wtedy się nie spodziewał, że siedemnaście lat później ktokolwiek będzie się tym gryzoniom jeszcze przyglądał. Wszystko przez triklosan, jeden z kontrowersyjnych składników Colgate Total.

Nie ma sporu

Niektórzy łączą triklosan, chemiczny środek przeciwgrzybiczny i bakteriobójczy, z rozrostem komórek rakowych i zaburzeniami hormonalnymi u zwierząt. Firmy powoli z niego rezygnują, a Unia Europejska wprowadziła zakaz używania triklosanu w produktach, które mają styczność z żywnością i rozważa wprowadzenie podobnego zakazu w przypadku produktów higieny osobistej. W tym samym czasie miliony ludzi na całym świecie, w tym również Polacy, każdego dnia rano i wieczorem myją sobie triklosanem zęby. Sprawa została odgrzana, ponieważ FDA opublikowała niedawno dokumentację toksykologiczną, którą otrzymała od Colgate lata temu w trakcie procedury akceptacyjnej. Tę samą, która utorowała paście Total drogę na sklepowe półki.

Dokumenty stały się publiczne wskutek procesu, jaki został wytoczony FDA. Problemy rządowej agencji rozpoczęły się marcu zeszłego roku, kiedy federalny sąd apelacyjny przywrócił pozew w sprawie triklosanu złożony przeciwko niej przez ekologów z Natural Resources Defense Council. Uważają oni, że substancja ta, dodawana do antybakteryjnych mydeł, może być niebezpieczna, a FDA nie potrafi tej kwestii uregulować. Sąd uznał, że nie ma „rzeczywistego sporu co do tego, że triklosan jest potencjalnie szkodliwy”.

Kilka miesięcy później, w grudniu tego samego roku, FDA zaproponowała prawne uregulowanie użycia niektórych substancji w mydłach i płynach do mycia ciała. Z badań wynika bowiem, że niektóre z nich mogą być nie tylko nieefektywne, ale mogą powodować zagrożenie dla zdrowia. Agencja stwierdziła, że triklosan może zaburzać poziom hormonów i powodować rozrost bakterii odpornych na tę substancję. Przy okazji tej afery mydlanej, która wciąż jest w toku, Bloomberg przygotował opasły raport na temat triklosanu w pastach do zębów.

„Podejmujemy duże ryzyko”

(…)

To tylko 1/3 artykułu o szkodliwości składnika pasty Colgate – triklosanu. Aby przeczytać cały artykuł, kliknij na link poniżej:

-Niebezpieczny składnik (triklosan) w pastach Colgate?

Autor: Paweł Strawiński
Data publikacji: 12 sierpnia 2014
Źródło: onet.pl, j.w.

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.