Medycyna naturalna i alternatywna

Czy wiesz, co zatruwa Cię na co dzień? Pozbądź się toksyn z domu!

Jak pozbyć się toksyn z naszego życia?

toksyny trujace substancje

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że powietrzu wewnątrz pomieszczeń może występować wyższe stężenie toksyn, niż w powietrzu na zewnątrz. Jak na ironię, toksyny te pochodzą z produktów, których używamy, aby uczynić nasze życie lepszym.
Domy, mieszkania – materiały z których zostały wykonane oraz wyposażenie i produkty codziennego użytku wytwarzane są na całym Świecie. Standardy ich wytwarzania (w tym skład) są również bardzo zróżnicowane. W trakcie użytkowania wydzielają one do otoczenia różnego rodzaju substancje, nie zawsze korzystne dla naszego zdrowia. Substancje te stanowią jedne z kluczowych składników negatywnego wpływu czynników środowiskowych na nasz organizm. Substancje te osadzają się w naszym organizmie i wpływają na wzrost dolegliwości związanych z zaburzeniami systemu immunologicznego, alergie, zaburzenia hormonalne, podrażnienia, problemy nerwowe i przewlekłe zmęczenie. Potwierdzają to badania np. artykuł opublikowany przez Brytyjski Magazyn Medyczny – Treść artykułu.

Artykuł popiera tezę, że czynniki środowiskowe oraz styl życia determinują rozwój wielu chorób w tym nowotworów.W wyniku oddziaływania tych substancji w naszych ciałach kumuluje się od 400 do 800 substancji, a ich efekty oddziaływania na nasz organizm są trudne do określenia i rozłożone w czasie. Organizm tylko do pewnego momentu jest w stanie radzić sobie z takim obciążeniem, później reaguje różnymi dolegliwościami i chorobą. Dlatego ważne jest abyśmy minimalizowali dostarczanie toksyn do naszego organizmu i oczyszczali go.Istnieją regulacje w zakresie informowania konsumentów o składzie produktów, z których korzystamy. Jednak, aby w pełni zrozumieć zagrożenia płynące z takiego a nie innego składu produktu, każdy z nas musiałby być chemikiem. Jako konsumenci obarczeni jesteśmy dużym ciężarem wyboru produktów, które są przyjazne dla nas i naszej rodziny.toksyny w domuNowe meble, dywany są silnym źródłem wydzielania toksyn np. formaldehydów.Istnieje jednak kilka prostych strategii, które możemy podjąć, aby zminimalizować narażenie na działanie toksyn w naszym domu:1. Poznaj substancje toksyczne, które najczęściej występują obecnie w naszych domach.
2. Znajdź bezpieczne zamienniki, aby ograniczyć zagrożenie.
3. Regularnie wietrz dom, mieszkanie, zwłaszcza w trakcie miesięcy zimowych.

trucizny w domu

Nie jest łatwo stwierdzić występowanie konkretnych toksyn w domu. To z kolei dyktuje, jakie kroki należy podjąć w celu ograniczenie ekspozycji na nie. Dlatego ważne jest poznanie ogólnych zasad zwalczania toksyn. Ich przestrzeganie w dużej mierze ograniczy ich obecność.Oto kilka ogólnych strategii w celu ograniczenia ogólnego poziomu toksyn w domu:

 1. Używaj tylko naturalnych produktów czyszczących w domu. Większość składników do przyjaznych zdrowiu  środków czystości można zakupić w sklepie lub intrenecie i tworzyć własne zdrowe środki czystości.
 2. Stworzenie polityki „bez butów” w domu. Aby radykalnie zmniejszyć ilość pestycydów i innych substancji chemicznych, które mogą podnieść zewnątrz, goście i członkowie rodziny zostawiają buty przy drzwiach. Pozostałości toksycznych związków chemicznych mogą czasami latami trwać w dywanach, chodnikach lub wykładzinach.
 3. Unikaj korzystania z produktów chemicznych zwalczania insektów. Istnieją bezpieczne, nietoksyczne alternatywy dla zwalczania szkodliwych owadów w domu.
 4. Uprawiaj rośliny doniczkowe, które detoksykują powietrze. Naukowcy zbadali, że niektóre rośliny doniczkowe, które są przydatne w absorpcji potencjalnie szkodliwych gazów i oczyszczania powietrza wewnątrz domów np. paproć, palma, filodendron, dracena.

szkodliwe substancje w domu

 1. Rośliny są istotnym elementem w odtruwaniu naszego domu.
 2. Zmień lub wyczyść filtry od pieca, wentylacji, klimatyzacji zgodnie z zalecaniami producenta.
 3. Przestaw się  na naturalne kosmetyki, w tym szampon, pastę do zębów, dezodoranty.
 4. Unikaj sztucznych odświeżaczy powietrza, środków do zmiękczania tkanin lub innych syntetycznych substancji zapachowych, które mogą zanieczyszczać powietrze.
 5. Unikaj pielęgnacja trawników substancjami chemicznymi. Pozostałości po nich łatwo przedostają się do pomieszczeń, gdzie zalegają w dywany i na meble tapicerowanych. Użyj do pielęgnacja trawników naturalnych metod, które eliminują potrzebę nawozów sztucznych i herbicydów.
 6. Czy Twoja woda z kranu jest sprawdzona? Jeśli występują zanieczyszczenia, należy zainstalować odpowiedni filtr wody na wszystkich bateriach (nawet tych pod prysznicem lub wanną).
 7. Stosuj produkty o niskiej ilości lotnych związków organicznych (VOC): farby, uszczelniacze, wykończenia, wykładziny podłogowe. Sprawdź czy na etykietach jest informacja „low-VOC” lub „zero-VOC”
 8. WENTYLACJA!!! Nowoczesne domy i firmy są tworzone tak, aby być szczelne. Oznacza to, że  toksyny też są w nich uszczelnione. Zamknięty jest dopływ świeżego powietrza z zewnątrz! Aby prawidłowo wentylować pomieszczeniach w zimie zostaw otwarte drzwi i okna po przeciwnych stronach domu, mieszkania na 5 – 10 minut. Meble, ściany i wszelkie duże przedmioty zachowają ciepło i pomogą szybko przywrócić temperaturę pomieszczenia.

wydarzenia wiadomosci i informacje

Aby pokonać wroga trzeba go poznać. Poprzez zachowanie kilku zasad w naszym życiu możemy efektywnie zmniejszyć negatywne oddziaływanie trujących substancji na nasz organizm.Poniżej przedstawię toksyny, które należą do najczęściej występujących w naszym otoczeniu: w powietrzu, wodzie, produktach stosowanych w domu i żywności. Nie jest to wyczerpująca lista, gdyż w naszym środowisku znajduje się tysiące innych substancji szkodliwych.

1. Lotne związki organiczne (VOC):

VOC (Volatile Organic Compounds) to grupa związków chemicznych, które łatwo parują w temperaturze pokojowej, a w ich oparach znajdują się substancje szkodliwe np. formaldehydy. Ich stężenia nie są zazwyczaj wysokie, jednak kumulują się w długim okresie i indukują powstawanie chorób.  Przedostają się one do domu z różnych źródeł.  Istnieje ponad 400 związków typu VOC, które zostały zidentyfikowane w naszych domach z czego ponad 200 z nich można znaleźć w dywanach. Stężenie VOC mogą być wyższe (od dwóch do pięciu razy) w powietrzu wewnątrz pomieszczeń, niż w powietrzu na zewnątrz. Wynika to z tego, że są obecne w wielu produktach gospodarstwa domowego.Zagrożenia: podrażnienie oczu i dróg oddechowych, bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia pamięci, przewlekłe oddziaływanie zwiększa ryzyko raka wątroby, nerek i uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Osoby z problemami układu oddechowego, takich jak astma, małe dzieci, osoby starsze i osoby o podwyższonej wrażliwości na substancje chemiczne mogą być bardziej podatne na podrażnienia i choroby z VOC.Źródła zagrożenia: nowe dywany i meble, farby do wnętrz, płyty wiórowe, sklejka i prasowane wyroby z drewna, nowe tworzywa sztuczne, elektronika, dezodoranty, odświeżacze powietrza, szampony i kosmetyki,  płyny czyszczące, lakiery, odzież sucho czyszczona, środki odstraszające insekty, wyrobów tytoniowych.Jak zminimalizować skutki:

 1. Należy unikać produktów o wysokiej zawartości VOC – poszukaj informacji na opakowaniu „Low-VOC” i „Zero-VOC” np. na farbach.
 2. Kupuj wyroby litego drewna, płyt pilśniowych lub sklejki  w miejsce prasowanych produktów z drewna.
 3. Stwórz politykę „zakazu palenia” politykę w domu.
 4. Rozważ zakup antyków.
 5. Przed wniesieniem nowych mebli, dywanów, wykładzin, urządzeń do domu – rozpakuj je i zostaw np. w garażu na kilka dni przed wniesieniem do pomieszczeń zamkniętych. Podobnie postępuj przed wniesieniem artykułów z drewna prasowanego z lakierem i farbą.
 6. Wietrz pomieszczenia – przez zwiększenie wentylacji można obniżyć stężenie VOC w domu- szczególnie jeśli nowe dywany lub wykładzina winylowa została ułożona, lub pokój świeżo pomalowany. Otwórz okna i drzwi oraz użyj wentylatora aby pomóc toksynom wydostać się z domu.

2. Pestycydy:

Pestycydy są powszechnie używane w rolnictwie. Z badań wynika, że 60% herbicydów, 90% fungicydów i 30% insektycydów są substancjami rakotwórczymi. Osadzają się one na roślinach w wyniku czego od 50 do 90 procent żywności zawiera pozostałości po nich.Zagrożenia: podrażnienie oczu, nosa i gardła, uszkodzenia centralnego systemu nerwowego, nerwów i nerek, zwiększone ryzyko zachorowania na raka, chorobę Parkinsona, poronienia, wady wrodzone, blokowanie wchłanianie składników odżywczych żywności.Źródła: jedzenie (niektóre owoce, warzywa, zboża i mięso produkowane przemysłowo), produkty do niszczenia szkodników domowych,  niektóre chemiczne zabiegi pielęgnacyjne trawników, produkty chemiczne stosowane w ogrodach, parkach.Jak zminimalizować skutki:

 1. Ustanowienie polityki „bez butów” w domu – najprostszy sposób, aby zachować pestycydy poza domem. Dotyczy to szczególnie chemikaliów z parku, ogrodu, trawnika czy ulicy i chodnika. Przy wejściu do domu członkowie rodziny jak i goście zdejmują i zostawiają swoje buty przy drzwiach. Takie zachowanie ma również drugi pozytywny efekt – dom pozostaje dłużej czysty. Dobrze jest mieć kupione tanie kapcie dla gości.
 2. Kupuj świeże, organiczne warzywa i owoce od sprawdzonych dostawców. Jednak, jeżeli masz chociaż niewielki ogródek – uprawiaj własne. Daje to dużo przyjemności i satysfakcji. Dotyczy to również np. jajek – idealnie jeżeli można znaleźć lokalnego rolnika, który zapewni jajka od kur z wolnego wybiegu.
 3. Unikaj produktów chemicznych do zwalczania insektów w domu. Można znaleźć bezpieczne ekologiczne alternatywy np. mała ilości ziemi okrzemkowej, zabije różne owady, nie stanowiąc szkody dla dzieci lub zwierząt domowych. Chemiczne środki powinny być stosowane tylko wtedy, gdy łagodniejsze nie poradzą sobie z problemem.
 4. Używaj naturalnych metod zwalczania szkodników na trawniku i ogrodzie – trawnik.

wydarzenia informacje i zdrowieŹle pielęgnowany trawnik może być źródłem toksyn przenoszonych do domu.

3. Pleśń i inne toksyny z grzybów (mikotoksyny):

Są jednymi z bardziej alergennych substancjami – u jednej osoby na trzy to właśnie one wywołują reakcję alergiczną. Już niewielka ilość mikotoksyny może powodować szereg problemów zdrowotnych.Zagrożenia: nie ma zbyt wielu publikacji na ten temat oraz jednoznacznego potwierdzenia oddziaływania mikotoksyn na zdrowie. Mogą mieć one różnorodne działanie toksyczne, od podrażnienia błony śluzowej, do zaburzeń w pracy układu odpornościowego i raka.Źródła: skażonych budynki, wilgotne obszary o częstych zmianach temperatury, zawieszone w powietrzu cząstki z wentylacji lub klimatyzacji.Jak zminimalizować skutki:

 1. Dbaj o to aby były czyste filtry od ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.
 2. Usuń wszystkie źródła wody gdzie może rozwijać się pleśń; miejsce to należy później dokładnie wysuszyć.
 3. Zachowaj wilgotności względną poniżej 60%, co może wymagać osuszacza w niektórych obszarach.
 4. Przechowuj przedmioty o dużej zawartości celulozy (gazety, płyty gipsowo-kartonowe, karton) w pomieszczeniach suchych

4. Ftalany i PVC (polichlorek winylu):

PVC zawierają ftalany, są to powszechnie stosowane w  przemyśle związki chemiczne zwane technicznie estrami fosforowanymi ( składniki chemikaliów rolniczych)  oraz  estrami 1,2-benzenodikarboksylowymi. Ftalany mają wiele zastosowań przemysłowych, oraz równie dużo  właściwości toksycznych. Substancje, te są stosowane przede wszystkim do wydłużenia życia zapachów (kosmetyki, odświeżacze, chemia gospodarcza) i zmiękczają opakowania plastikowe.Zagrożenia: wpływają negatywnie na układ hormonalny (ftalany pod względem chemicznym naśladują hormony i są szczególnie niebezpieczne dla dzieci). Badacze zwracają uwagę, na wielką szkodliwość dla kobiet ciężarnych – wywierają one negatywne skutki na rozwój narządów u dzieci. Już niskie dawki stanowią ryzyko dla zdrowia.Źródła: folia, plastikowe butelki, plastikowe pojemniki do przechowywania żywności, która może przenosić ftalany w naszej żywności. PVC w niektórych produktach, takich jak podłogi winylowe, zasłony i obicia, zabawki dla dzieci, zasłony prysznicowe, materace dmuchane, kosmetyki i utrwalacze.Jak zminimalizować skutki:

 1. Sprawdź etykiety produktów dla dzieci, aby sprawdzić, że są wolne od ftalanów.
 2. Przy zakupie wyrobów z tworzyw sztucznych dla domu, zapytaj czy zawierają PVC lub ftalany.
 3. Unikaj spożywania żywności przechowywanej w plastiku z PCV.
 4. Wybieraj produkty z kodami kodu recyklingu # 3 lub V w miejsce wyrobów z PVC.
 5. Wybieraj zasłony, rolety i markizy, które nie zawierają PCV – najlepsze są naturalne włókna, takie jak bawełna, len, drewno, bambus, jedwab.
 6. Pamiętaj o systematycznym wietrzeniu pomieszczeń.

5. Dioksyny:

Związki chemiczne powstałe w wyniku procesów spalania w piecach lub komercyjnego spalania odpadów komunalnych miedzy innymi takich jak: bielonej masy celulozowej, papieru, plastik oraz tłuszcze wytworzone komercyjnie.Zagrożenia: rak, zaburzenia rozwojowe i układu rozrodczego, trądzik chlorowy, wysypki skórne, przebarwienia skóry, łagodne uszkodzenie wątrobyŹródła: tłuszcze zwierzęce – ponad 95 procent ekspozycji dioksynami pochodzi z jedzenia komercyjnych tłuszczy zwierzęcych – 23% z mleka i nabiału. Inne duże źródła narażenia to wołowina, ryby, wieprzowina, drób i jaja w ryby, gdyż te toksyny akumulują się w łańcuchu pokarmowym. Również dym papierosowy – zawiera niewielką ilość dioksyn.Jak zminimalizować skutki:

 1. Zmniejsz spożycia mięsa i przetworów mlecznych.
 2. Unikaj spalania materiałów zawierających chlor, takich jak np. tworzywa sztuczne.

6. Metale ciężkie: Metale takie jak arsen, rtęć, ołów, aluminium i kadm, które są powszechne w wielu dziedzinach naszego życia, gromadzą się w tkankach miękkich ciała
Zagrożenia: rak, zaburzenia neurologiczne, choroba Alzheimera, zawroty głowy, zmęczenie, nudności i wymioty, zmniejszenie produkcji czerwonych i białych komórek krwi, zaburzenia rytmu serca, uszkodzenia naczyń krwionośnych
Źródła: woda pitna, szczepionki, pestycydy, zakonserwowane drewno, antyperspiranty, materiały budowlane, farb ołowiowych.Jak zminimalizować skutki:

 1. Zainstaluj filtry do wody.
 2. Używaj zimnej wody do picia oraz do gotowania na herbatę lub kawę.
 3. Unikaj ryb zawierających w rtęć, takich jak makrela, miecznik, rekin, gardłosz. Ogranicz zużycie tuńczyka, szczególnie steki i konserwy z tuńczyka białego.
 4. Jeżeli twój dom został zbudowany przed 1978 r., sprawdzić czy zastosowana została farba ołowiowa.
 5. Unikaj kupowania produktów wykonanych z PFC, takich jak naczynia Teflonowe i Scotchgard.
 6. Unikaj impregnowanego drewna na podłogach lub placach zabaw dla dzieci.

Źródło: greensign.pl

Przygotowała: nika_blue

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.