Ekonomia i gospodarka

Tomasz Urbaś: „W ciągu 8 lat Polacy zamożni jak Włosi, Francuzi czy Hiszpanie”

Zamożność Polaków: W ciągu 8 lat  Polacy zamożni jak Włosi, Francuzi czy Hiszpanie

Cytuję: „Prezentowane założenia do średniookresowego programu gospodarczego określają ambitny i życiowo ważny dla wszystkich Polaków cel oraz wskazują niezbędne do jego osiągnięcia decyzje polityczne. Zamożność w skonkretyzowanej formie była dotąd konsekwentnie pomijana w partyjnych programach. Praca, nauka, oszczędności i inwestycje to wysiłek, dzięki któremu osiągnięcie tego celu jest realne. Program ma charakter centrowy łączący wolny rynek ze strategiczną interwencją państwa. Interwencja koncentruje się na mających obecnie nikły udział w PKB wydatkach na naukę i prace badawczo-rozwojowe, co pozwala przy ograniczonych wyrzeczeniach uzyskać zwielokrotniony efekt. Program przedstawia rozwiązania od ogółu do szczegółu, od tez prostych do bardziej złożonych. Jego dalsze rozwinięcie stanowi przygotowywana projekcja: rachunków narodowych według sektorów instytucjonalnych, budżetów jednostek sektora publicznego, bilansu oraz rachunku wyników banków komercyjnych i NBP, bilansu płatniczego, międzynarodowej pozycji inwestycyjnej oraz podstawowych makrowskaźników, która potwierdza realność czynionych założeń. Dalsze prace będą prowadzone w ramach think tanku stowarzyszenia mPolska. Zapraszamy do dyskusji i współpracy 🙂

Polska bieda bezrobocie

Polskie marzenie

Materialny dobrobyt, wolność, niepodległość i silne Państwo.
Gospodarka rynkowa o polskich cechach. Uwolnienie potencjału Polaków. Dobrobyt zwykłych ludzi. Zjednoczenie społeczeństwa wokół wspólnych celów. Wielka modernizacja Polski. Odrodzenie narodu w XXI w.

Polska gospodarka ekonomia

W ciągu 8 lat  Polacy zamożni jak Włosi, Francuzi czy Hiszpanie

Stanowiący jeden z podstawowych mierników zamożności – PKB per capita z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej wynosi w Polsce 66 % średniej unijnej (Włochy 99%, Francja 108 %, Hiszpania 97 %). Aby osiągnąć średni poziom europejski-PKB per capita w ciągu 8 lat (2 kadencje parlamentu) powinien rosnąć w Polsce o ok. 5-6 pkt procentowych szybciej niż w wymienionych krajach.

Biorąc pod rozwagę kryzys w strefie euro i słabe rokowania dla wzrostu przez najbliższych kilka lat tempo wzrostu PKB per capita w Polsce powinno wynosić ok. 6-8 % rocznie. Po uwzględnieniu wzrostu zatrudnienia (np. zmniejszenie bezrobocia) konieczne dla realizacji celu tempo wzrostu PKB powinno wynosić ok. 6,5-9,0 % rocznie. W ciągu poprzednich 2 dekad Polska kilkakrotnie przekroczyła granicę 6,5 % dynamiki PKB (1996/97, początek 2004, 2006/07). Nie udało się jednak utrzymać tego tempa przez co najmniej kilka lat. Gospodarki Japonii, Korei Południowej oraz Irlandii w czasie przeganiania Zachodu rozwijały się w tempie ok. 10 % rocznie. Z podobną dynamiką dystans do Zachodu odrabiały przez ostatnie 30 lat Chiny.

Wzrost realnego PKB per capita jest w praktyce równoznaczny ze wzrostem realnych wynagrodzeń (wynagrodzenia to największy składnik PKB). Realizacja programu spowoduje skok Polski z ostatnich miejsc w UE pod względem PKB per capita (za nami pozostają tylko: Łotwa 62% średniej UE, Chorwacja 61 %, Rumunia 49 % i Bułgaria 47 %). Wynagrodzenia Polaków (obecnie 6 miejsce od końca w Unii) osiągną średni poziom europejski ok. 15-20 euro/h.

To tylko około 1/3 tekstu. Całość przeczytasz na witrynie Tomasza Urbasia – link tutaj:

http://www.urbas.mpolska24.pl/

Autor: Tomasz Urbaś

9 odpowiedzi »

 1. Tomaszu Urbasiu !! Polacy za 8 lat przestana istniec !!! juz Tusk sie o to postara , dzisiaj likwiduje wszystkie polskie produkcje za 8 lat Polski nie bedzie !!!!!!!!!!

 2. Tak to prawda !!!!Zdechniemy od GMO, smug chemicznych, szczepień. Przecież od wielu lat elity tego świata z pomocą naszych rządzących robią wszystko aby nas zniszczyć. Rujnują nasz przemysł, rolnictwo, gospodarkę !!!!!!!!!!!!1

 3. Piękny program tylko jedno ale ALE Z KAD WZIĄĆ NA TO PIENIĄDZE??? w warunkach ekonomi lichwiarskiej już toniemy w długach , a będzie gorzej. Panie Jarku moze juz czas przedstawic czytelnikom alternatywna nowa ekonomie „Żyjemy w erze obfitości. Produkcja dóbr pomnażalnych jest praktycznie nieograniczona. Dlaczego więc pomiędzy uginającymi się półkami sklepowymi chodzą głodni ludzie, którzy nie mają za co tych dóbr kupić? Ekonomia nie jest wcale wiedzą tajemną, niedostępną dla zwykłego człowieka. Podejmij ten trud. Przeczytaj tę książkę. Przyłącz się do nas.” Caly tekst tutaj http://glosulicy.pl/czytelnia/lektury/zanim-wyjdziemy-na-ulice-e-book/

 4. „W ciągu 8 lat Polacy zamożni jak Włosi, Francuzi czy Hiszpanie” – ciężko mi sobie wyobrazić taki kataklizm we Francji, Włoszech i Hiszpanii, żeby do tego doszło. Tam musiałaby na raz być wojna domowa i każdego z każdym, klęska huraganu, powodzi i burza ogniowa na koniec a do tego kilka epidemii.
  Nieeee, świat przechodził kataklizmy, ale nie aż takie!

  • Nie potrzeba wojen ani kataklizmów.Wystarczy przekazać im masze elity polityczne i mają pozamiatane.
   Za 8 lat będziemy zamożni jak Bułgaria.Jak to dumnie brzmi…zamożni! To tak jak posiadanie 1000m materiałów włókienniczych czyli szpulki nici.

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.