Nowoczesność, postęp, technologia

Dzisiejsza nauka szczyci się hasłami takimi jak w tytule, czyli:
-nowoczesność;
-postęp;
-mobilność;
-technologia.
Jednak, czy ma do tego prawo? Czy to, co mamy teraz, to nic innego, jak lekko odpicowane i zaokrąglone kształty w zminiaturyzowanych urządzeniach rodem z.. lat 70-tych i 80-tych XX wieku i wcześniejszych?

Spójrzmy na to inaczej. Przez lata wierzyłem w rozwój technologii, byłem w tym względzie optymistą. Jednak z czasem docierały do mnie pewne fakty:
-dzisiejszy stan wiedzy, dla nas, cywili, to wiedza, którą 50 czy nawet 100 lat temu w małym paluszku mieli już wojskowi. Przykładowa: pomiary radarowe i radary to technologia z lat 20-tych XX wieku lub jeszcze wcześniejsza. Obowiązuje ona do dziś. Najpierw zabawki testuje wojsko na różnego rodzaju wojnach, potem dostajemy je my.
-dziś rozwój technologii został niemal całkowicie zatajony. Przykładowo, już w latach 80-tych XX wieku ówczesne superkomputery konstruowały cząsteczki chemiczne przyszłych leków. Obecnie zażywane przez milionów Polaków leki – fluoksetyna, milnacipran, risperidon, olanzapina – to przedpotopowa technologia, której testy odbyły się już w latach 70-tych. Do czego zmierzam. Otóż: risperidon i fluoksetyna to leki stosowane w biopsychiatrii, są to leki starych generacji, nie wyrządzające jeszcze tyle szkód, co ich nowe odpowiedniki, gdyż ówczesna technologia była zawodna. Ale, od lat 80-tych i 90-tych superkomputery pracują nad tym, by nowe leki miały jak najwięcej zakamuflowanych działań niepożądanych, by odpowiednio silnie uzależniały od siebie człowieka, i by działań niepożądanych nie można było dowieść. Pod tym kątem superkomputery wyszukują hipotetycznych cząstek nowych, przyszłych leków.
-nastąpi coś takiego, lub nastąpił dekady temu, horyzont zdarzeń jeśli chodzi o rozwój technologii. W przyszłym roku, 2013, w Chinach odbędą się doświadczalne testy nowego superkomputera nowej generacji. Ma on o „kawałek” przekroczyć pewien rubikon – będzie miał tak dużą moc obliczeniową i macierz dyskową, że.. uzyska samoświadomość. O tym, że ta maszyneria uzyska samoświadomość, ludzie wiedzą już teraz, jednak przygotowania idą pełną parą. Co może oznaczać zimna, matematyczna samoświadomość bez człowieczeństwa? Myślę, że dostatecznie pokazała to saga filmów sensacyjnych „Terminator” i: „Matrix” („Symulakry”).

Jaka jest rzeczywistość? Dzisiejsza, oficjalna nauka dla cywili, to nic innego, jak utrzymywanie nas w matrixie – czyli rzeczywistości będącej ułudą, rzeczywistości sprzed wielu dekad. Technologie, które mamy obecnie, to nic innego, jak lekko odpicowane i zminiaturyzowane patenty pamiętające czasy naszych rodziców czy dziadków. Nawet teraz, czytając ten tekst, korzystasz z patentu z lat 40-tych XX wieku – czyli z komputera. To patent sprzed 70-ciu lat..
To, co było dostępne za czasów naszych dziadków, zostało lekko tylko zmodyfikowane, głównie jeśli chodzi o miniaturyzację i tuning wizualny („design”). Tak naprawdę, od dekad nie powstaje nic nowego. Mamy od 2013 roku cyfryzację sygnału telewizyjnego, jednak to też jest przedpotopowa technologia. Telewizja, radio, telefonia cyfrowa, samochód na benzynę, reaktory atomowe, akceleratory kołowe (cyklotrony CERN), to także patenty sprzed dekad. Nowe wynalazki to obecnie domena supertajnych projektów korporacyjnych i wojskowych. O tym nie wiemy prawie nic, czasami tylko coś pojawia się na horyzoncie jako egzotyczna ciekawostka. W latach 90-tych widziałem w Polsce śmigłowce, zapewne przenoszące broń uranową (amunicja uranowa), z takimi kulami zainstalowanymi ponad powierzchnią śmigła. Wtedy mówiono po wsiach: „patrzcie, to nowa technologia Amerykańców” – ale jak się okazało, ten patent znany był dużo wcześniej niż w latach 90-tych.
Obecnie, technologia wojskowa i korporacyjna (projekty supertajne) może przekraczać nawet o setki tysięcy lat obecny stan wiedzy, tylko tego, po prostu, zwyczajnie nie wiemy.

Obecnie, wiedza dla laików – czyli zakłamana nauka korporacyjna, to pseudo-racjonalny konstrukt oparty o: dogmatykę, mitologię, dopasowywanie faktów, zakłamania, przemilczenia, i wiele innych tego typu niecnych zagrań. Dziś problemy odpowiednio modyfikuje się i dopasowuje najpierw do jakiejś akademickiej regułki z dupy wziętej, a potem, do jakiegoś korporacyjnego patentu, który jak się okazuje – ma już kilkanaście, kilkadziesiąt lat, i uznano, że dopiero teraz może być ujawniony. Tak było ze szczepionką HPV – najpierw wpadli na tezę, że może to wirus powoduje raka szyjki macicy, potem, gdy okazało się, że to nieprawda – przekupili komitet noblowski, by przekonał świat, że jednak jest inaczej. Potem patent był już gotowy wiele lat wcześniej – gdyż szczepionkę HPV wyprodukowano od zaraz.

-współczesna geologia ani nie potrafi przewidzieć najbliższego trzęsienia ziemi, ani nie wie, jaka jest ich rzeczywista przyczyna. A już nie mówiąc o takich zjawiskach, jak wpływ fal grawitacyjnych i rentgenowskich ze słońca na geologię Ziemi. To już kosmos dla współczesnej geologii. Skoro geologia nie potrafi nawet przewidzieć trzęsienia ziemi, choć Chińczykom w latach 70-tych się to udało – to jaka jest jej wiarygodność?

-współczesna psychologia to nauka podzielona na wiele odłamów. psychoanalityk będzie na ten sam problem zupełnie inaczej Cię leczył, niż behawiorysta. Inne podejście ma też metoda systemowa. Psychoanaliza, czyli błyskotka psychologii, to przedpotopowy patent z czasów satanisty, narkomana i pedofila, Freuda – tzw „ojca psychoanalizy”. Co ciekawe, to, co określa się mianem „nowoczesnej psychologii”, zostało pierwotnie wymyślone jako.. religia, jako kompletna, religijna alternatywa wobec chrześcijaństwa, ateizmu i nawracającego pogaństwa. Z konkretnymi konstruktami religijnymi – i tak, zamiast spowiedzi świętej, istniały tam regularne sesje psychoanalityczne. Zamiast rozgrzeszenia – utwierdzenie „wyznawcy” w przekonaniu, że relatywizm moralny i negacja dobra i zła – to jedyna droga ku szczęściu.

-współczesna neurobiologia to nic innego jak dopasowanie choroby do leku. Schizofrenie dopasowano do leków neuroleptycznych, zaś zaburzenia depresyjne i lękowe – do leków z generacji SSRI, TLPD, SNRI. Przez przypadek wykryto, że u pacjenta leczonego na nadciśnienie chlorpromazyną spadł poziom dopaminy i wyleczyło go to częściowo ze schizofrenii (zaleczyło, właściwie). W ten sposób wysnuto tezę, że za choroby psychiczne odpowiada zbyt wysoki poziom dopaminy. Jednak co jest ważne – tego przecież nigdy nie sprawdzono, nie udowodniono naukowo! Jest to hipoteza czysto życzeniowa, pod dyktando korporacji farmaceutycznych i lekarzy.

One thought on “Nowoczesność, postęp, technologia

  1. Świetny tekst! Na pewno obala znienawidzony lewacki (sic!) racjonalizm naukowy- tak mi się wydaje. Jak Ty mówisz- w 101% fakty! :D ( Nie nie jestem prawakiem, ale nie toleruję też suchego, bezdusznego racjonalizmu ).

    Co do amunicji uranowej- to nie jest super nowoczesny patent, znany w USA od lat 70-tych. Zubożony uran-238 jest o 40% gęstszy od ołowiu i kilkadziesiąt procent twardszy od niektórych gataunków stali. Dlatego używany jest w przemyśle militarnym ( głównie w USA ), jako pewne zaplecze, przewaga technologiczna. Amunicja przeciwpancerna typu DP ( Delepted Uranium ) ma o wiele lepsze właściwości penetrujące niż stalowe, ołowiane czy wolframowo-niklowe odpowiedniki. Pancerz czołgu M1A2 Abrams jest wykonany częściowo z uranu, najnowsze rodzaje amunicji artyleryjskiej, karabinowej, elementy okrętów- to wszystko wykonane jest z przerobionego, zubożonego uranu.

    Teoretycznie amunicja uranowa nie jest „bombą atomową” ( to po prostu odpowiednio spreparowane kołki uranowe w formie penetratorów ). Jednak na przykładzie Iraku, różnie z tym bywa ;-)

    Lubię

Skomentuj artykuł:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s